Meilė mirties akivaizdoje

Meilė mirties akivaizdoje Boruchas Grodnikas ir Pnina Sukienikaitė. Tzippy Balog asmeninė kolekcija.

Boruchas Grodnikas ir Pnina Sukienikaitė. Tzippy Balog asmeninė kolekcija.

Slapčia nulieti vestuviniai žiedai

Boruchas Grodnikas ir Pnina Sukienikaitė susipažino visiškai neromantiškomis aplinkybėmis – gete per Antrąjį pasaulinį karą. Tačiau tai tik įrodo, kad meilei gimti nereikia ypatingų sąlygų – ji gali suliepsnoti net tada, kai aplinkui siautėja mirtis.

Visą savo gyvenimą Boruchas praleido Šeduvoje, o metams iki prasidedant karui nusprendė išbandyti laimę didmiestyje – Kaune. Tenai jį užklupo nacių okupacija. Netrukus atsidūrė Kauno gete. Norėdamas išgyventi, griebėsi visokiausių darbų, kurių išmoko augdamas neturtingoje šeimoje – ėmėsi taisyti batų.

Vieną dieną į jo dirbtuvę užsuko mergina, kuri netruko pastebėti, kaip sunkiai verčiasi jaunasis batsiuvys. Grįžusi namo, papasakojo saviškiams, kad sutiko jaunuolį, neturtingesnį už juos pačius. Surinkusi visos šeimos batus, nunešė į jo taisyklą. Norėjo padėti vaikiniui užsidirbti daugiau pinigų maistui. Savo ruožtu Boruchas, pamatęs, kokius prastus batus gavo taisyti, nusprendė, kad merginos šeima be galo skursta. Jis irgi nusprendė padėti - padarė didelę nuolaidą.

Tarp Barucho ir Pninos užsimezgė draugystė, peraugusi į meilę. Nepaisydami gete siautėjančios mirties, bado ir šalčio, jaunuoliai susituokė. Susituokė pagal tradiciją - su rabino palaiminimu. O kad sąjunga būtų užtvirtinta ne tik žodžiais, iš nuo nacių nuslėpto sidabrinio šaukšto Boruchas nuliejo du vestuvinius žiedus. „Ant vieno žiedo išgraviravo P.S. (Pnina Sukienik), ant kito – B.G. (Boruch Grodnik)“, paaiškino raides Grodnikų vaikai.

Nuotraukoje – vestuvinis Pninos žiedas.

Boruchas ir Pnina išgyveno Holokaustą. Jų santuoka truko daugybę metų – iki pat mirties.