Naujienos

Virtuali ekskursija po Šeduvą Virtuali ekskursija po Šeduvą

Gidė Aušra Mikulskienė "Zoom" platformoje tiesiogiai iš Šeduvos gatvių pasakoja šeduvių istorijas

Virtuali ekskursija po Šeduvą

Rugpjūčio 28 d., sekmadienį į Šeduvą “susirinko” daugiau nei šešiasdešimt žydų iš JAV, PAR, Izraelio, Australijos ir kitų šalių. Jie buvo pakviesti virtualiai pasivaikščioti po miestelį, kuriame gimė ir augo jų protėviai. Šiuo renginiu simboliškai paminėjome 290 metų žydų įsikūrimo Šeduvoje jubiliejų.

Virtuali ekskursija po Šeduvą – tai padėka Šeduvos žydų palikuonims už jų draugystę ir pagalbą, kuriant muziejų „Dingęs štetlas“. Dalis palikuonių nėra lankęsi Šeduvoje, tačiau domisi miesteliu ir nori pamatyti, kaip jis atrodo šiandien. Anot muziejaus vyriausiosios kuratorės Mildos Jakulytės-Vasil, šis „renginys buvo ypač svarbus tiems, kurie neturėjo ir galbūt nebeturės galimybių aplankyti protėvių žemės, tačiau jau ne vienerius metus ištikimai laukia būsimo muziejaus ir dalinasi savo istorijomis, daiktais ir prisiminimais. Norisi parodyti, kad mums rūpi jų indėlis ir kad vertiname visus jų prisiminimus, padedančius iš kruopelyčių sudėlioti Šeduvos štetlo praeitį.“

Virtualią ekskursiją vedė gidė Aušra Mikulskienė, kuri turo dalyviams parodė pagrindines Šeduvos gatves ir žydiškas vietas: Laisvės aikštę, kur ketvirtadieniais vykdavo turgūs, Sinagogų kiemą, kur stovėjo medinė ir mūrinė sinagogos, dramatiškus įvykius menančią bažnyčią, buvusią vaistinę bei žydų parduotuves. Gidė pasakojo istorijas iš kasdienio šeduvių žydų gyvenimo, jas iliustruodama istorinėmis fotografijomis, kurias esame gavę iš Šeduvos žydų palikuonių ir jų anūkų.

“Tai, kas nutiko šeduviams žydams 1941 m. vasarą – yra bendra visos Šeduvos istorija, svarbi ne tik žydams, bet ir lietuviams. Tokia ekskursija tiesia tiltą jungiantį praeitį ir dabartį bei Šeduvos palikuonis visame pasaulyje su dabarties Šeduva“ - apie ekskursiją atsiliepė Jane Starfield iš Pietų Afrikos Respublikos.

Beryl Sachs iš Jungtinių Amerikos Valstijų šią kelionę į praeitį pakomentavo taip: „Aš visada įsivaizdavau Šeduvą tarsi iš romantizuoto filmo „Smuikininkas ant stogo“, bet ši virtuali ekskursija leido geriau pajusti miestelį ir už tai esu be galo dėkingas.“

Ekskursija vyko ZOOM platformoje, kuri ne tik sujungė tolimus kraštus, bet ir padėjo skirtingose pasaulio vietose gyvenantiems Šeduvos žydų palikuonims išvysti seniai matytus tolimus gimines bei užmegzti naujus ryšius.