Naujienos

Skulptūra Šeduvos žydams atminti  Skulptūra Šeduvos žydams atminti

Skulptūra „Šeduvos žydams atminti“. A. Baltėno nuotr.

Skulptūra Šeduvos žydams atminti

Norėdami pagerbti vaikus, suaugusiuosius, senelius ir visą prarastąją Šeduvos žydų bendruomenę, 2015-aisiais Šeduvos miestelyje pastatėme Romualdo Kvinto skulptūrą „Šeduvos žydams atminti“. Skulptūra – stovinti mergaitė, už jos – aukšta, plati juodai dažyta betono plokštė, ant kurios lietuvių, anglų, hebrajų bei jidiš kalbomis iškalta: „Šeduvos žydams“.

Skulptūra pastatyta simboliškoje vietoje – šalia prieškariu veikusios senosios turgaus aikštės. Būtent turgavietę supančiuose namuose ir artimiausiose gatvelėse gyveno dauguma šeduvių žydų.

Šiandien aplink skulptūrą – atspirties tašką, nuo kurio pradedame kalbėti apie Šeduvos štetlą (miestelį), – buriamės ekskursijų metu, pasitikdami svečius ir lankytojus. Prie skulptūros vietiniai gyventojai renkasi paminėti Lietuvos ir Šeduvos Holokausto atminimo dienų, padėti gėlių ar akmenukų.

Į skulptūros atidengimo ceremoniją atvyko šeduvių žydų ainiai, kuriems Šeduva brangi – juk šiame mieste jų šaknys. Į Šeduvą jie suskrido iš JAV, Izraelio, Pietų Afrikos Respublikos. Dalyvavo ir vietiniai, ir kiti garbės svečiai. Jungtinėse Valstijose gyvenanti Marlene Saul Englander, šeduvės Hindės Zarkaitės dukra, sakė: „Tai, jog šiandienos bendruomenė atiduoda pagarbą tiems, kurie kadaise Šeduvą vadino savo namais, yra tarsi micvos [religinės pareigos] išpildymas.“

Nenustebkite, kai išgirsite, kaip vietiniai gyventojai vadina šią skulptūrą: „Mergaitė“. Į ją pažvelgus taip ir norisi paklausti: kodėl ji tokia liūdna, kas jai nutiko? „Mergaitė“ kviečia pasikalbėti apie dingusius žydus ir jų likimą.

  • Skulptorius: Romas Kvintas

  • Atidengta: 2015 m. spalio 9 d.