Naujienos

80-osios Holokausto metinės 80-osios Holokausto metinės

Prie atminimo akmens stovi muziejaus „Dingęs štetlas“ vadovas Sergejus Kanovičius su Izraelio ambasadoriumi Lietuvai Yossefu Leviu.

80-osios Holokausto metinės

Po tarpukario Šeduvą vaikštinėjantis turistas būtų greitai radęs miestelio sinagogas. Tik paeitų truputį toliau nuo turgavietės, kurioje ketvirtadieniais virė gyvenimas, priartėtų prie Kėdainių gatvės, kur gyveno didžioji dalis žydų, ir štai – vienas šalia kito kyšantys maldos namų stogai.

Pirmoji sinagoga buvo medinė, dažyta žaliai, suręsta 1815 metais. Ji garsėjo įspūdinga Toros arka, kurioje bendruomenė su pasididžiavimu saugojo vieną seniausių Toros ritinių Lietuvoje. Apie jos grožį, deja, mena viena vienintelė išlikusi fotografija. Po beveik šimtmečio šalia medinės sinagogos buvo pastatyti kiti maldos namai – erdvus, šildomas mūrinis pastatas, į kurį šeduviai žydai ėjo ne tik melstis ir studijuoti šventų knygų, bet ir švęsti švenčių, pasišnekučiuoti su kitais ar pasiklausyti naujienų. Tai buvo šurmulio pripildyta bendruomenės susitikimų vieta.

Nė vienos iš sinagogų neliko. Medinė sinagoga sudegė per Antrąjį pasaulinį karą. Mūrinei pavyko išlikti ilgiau, tačiau Šeduvos, kaip ir daugelio kitų Lietuvos miestų ir miestelių, žydiškasis paveldas sovietinės okupacijas metais išgyveno skausmingus pokyčius – sinagoga buvo pritaikyta žemės ūkio reikmėms, joje rengiamos gyvulininkystės ir augalininkystės parodos, o apie 1960-uosius pastatas nugriautas.

Vakar, rupgjūčio 25 d., toje vietoje, kur kadaise stovėjo sinagogos, „Dingęs štetlas“ jas įamžino – pastatė atminimo akmenį, skulptoriaus Marijono Šlektavičiaus darbą. Nes rugpjūčio 25 dieną, lygiai prieš 80 metų, prasidėjo masinės šeduvių žydų žudynės. Per kelias dienas dingo kelis šimtus metų Šeduvoje gyvenusi bendruomenė.

Atminimo akmens atidengime dalyvavę vietos šeduviai, Šeduvos žydų palikuoniai iš užsienio ir Lietuvos, miestelio svečiai paminėjo šią skaudžią visiems netektį - atidengė memorialinį paminklą buvusių Šeduvos sinagogų vietoje.

Anot Sergejaus Kanovičiaus, Šeduvoje statomo muziejaus „Dingęs štetlas“ projekto vadovo, tai „gera proga prisiminti, kaip svarbu gyventi taikiai. Kaip svarbu gerbti kaimyną, kad ir koks jis būtų... Mes visi gyvenam po vienu dangumi. Visi dalinamės viena tėvyne. Ir neturėtume dalintis tėvynės tarpusavyje – kuriam ji brangesnė, svarbesnė, ar kuris mūsų tėvynei svarbesnis. Visi esame labai svarbūs. Pagarba vieni kitiems yra kelias į taiką, į taikų sambūvį, į gražų sugyvenimą“.

Atminimo akmenį atidengė Šeduvos žydų palikuonys. Tarp jų - Izraelyje gyvenantis archeologas Jonas Seligmanas ir vilnietė Dora Mesengiser.

Muziejaus „Dingęs štetlas“ vadovas Sergejus Kanovičius su atminimo akmens autoriumi - skulptoriumi Marijonu Šlektavičiumi.