Muziejus

Unikali architektūra Unikali architektūra

Įėjimas į muziejų. „Dingęs štetlas“ muziejaus kolekcija.

Unikali architektūra

Analogų pasaulyje neturintį muziejų kuria tarptautinė komanda. Architektūrą – suomis Rainer Mahlamäki ir jo vadovaujama Suomijos architektų įmonė „Lahdelma & Mahlamäki Architects“, gavusi daugybę tarptautinių apdovanojimų (www.lma.fi). Jų projektuotas Lenkijos žydų istorijos muziejus POLIN 2016 metais įvertintas Europos muziejų apdovanojimu.

Būsimo „muziejaus pastatas – tai dingusio štetlo interpretacija“, – teigia architektas. Jis bus skirtas išsaugoti sunaikintos bendruomenės atminimą. Įkvėpimo Rainer Mahlamäki sėmėsi iš pačių štetlų, atsispirdamas nuo jų istorijų ir vaizdinių. Muziejų sudarys vienas milžiniškas pastatas, išoriškai priminsiantis štetlų namus, kai kuriuos dar stovinčius Lietuvos miesteliuose, kitus jau seniai dingusius karo metu. Kitaip tariant, pastatas bus vienas, bet atrodys tarsi sudarytas iš keleto statinių.

Svarbu ir tai, kad muziejus įsilies į aplinkinį kraštovaizdį ir tarnaus žmonėms. „Mums rūpi didelės idėjos, – pristato save suomiai. – Manome, kad architektūra peržengia medžiagų, iš kurių ji kuriama, ribas. Ji yra visuomenės, erdvės ir istorijos ypatumų samplaika.“