Vitaminas C

Vitaminas C Grupė vyrų su Jafa apelsinų dežėmis. Jafos uostas. Asmeninė Anat Rosen kolekcija.

Grupė vyrų su Jafa apelsinų dežėmis. Jafos uostas. Asmeninė Anat Rosen kolekcija.

Antioksidantai iš Jafos

Visi žinome posakį „vienas obuolys per dieną sveiką padaro kiekvieną“. Tačiau tarpukariu sveikatos buvo ieškoma kitame vaisiuje - apelsine. Buvo sakoma, kad suvalgęs du apelsinus per metus apsisaugosi nuo įvairių užkrečiamų ligų, tokių kaip gripas.

Deja, dalis Lietuvos gyventojų suvalgydavo mažiau nei du apelsinus per metus. Dėl didelių muito mokesčių citrusiniai vaisiai buvo prabangos prekė. Apelsinus pardavinėjo vienetais, po 60-90 ct., kas šiandien greičiausiai atitiktų apie 3 Eur. Populiariausi buvo Jaffa apelsinai iš Palestinos - jie išsiskyrė sultingumu. Beje, lentų apelsinų dėžėms gaminti Palestinos pirkliai ieškojo ir Lietuvoje.

Šių egzotinių vaisių, dar kitaip vadintų „oranžais“, buvo galima nusipirkti turguose. Jie domino ir miestiečius, ir štetlų gyventojus. Spaudoje vaizdingai rašyta: „Daugelis ragauja apelsinus čia vietoje. Valgo juos kaip obuolius, drauge su žieve. Iš pradžių raukosi, kartu, bet tuoj atsigauna, paragavę sultingo vidurio. O auksinės sultys sunkiais lašais nuvarva skarele…“